Wzrost stawek czynszowych w biurowcach w centrum Warszawy to skutek niewielkiej liczby powierzchni biurowych wprowadzonych w ostatnim czasie na stołeczny rynek.
W Warszawie ceny powierzchni biurowych wzrosły w ciągu ostatnich kilku miesięcy o 0,5 1 euro za 1 metr kwadratowy w porównaniu ze stawkami obowiązującymi w pierwszej połowie 2011 roku, sygnalizują analitycy z firmy doradczej DTZ. W centralnej części miasta osiągają teraz 25 27 euro za mkw. Poziom cen w biurowcach zlokalizowanych poza centrum miasta pozostał taki sam i wynosi 14 16 euro za mkw./mc.
W stolicy jest dziś ok. 3,56 mln mkw. nowoczesnych biur. W trzecim kwartale tego roku oddano do użytku prawie 60 tys. mkw. powierzchni biurowej. Według prognoz firmy DTZ w warszawskiej ofercie znajdzie się w tym roku zaledwie ok. 125 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej. Tak niski, nie notowany dotąd przyrost to efekt spowolnienia gospodarczego z 2008 roku i związanych z nim trwających do dziś problemów ze zdobyciem finansowania na realizację projektów biurowych przez inwestorów.
Rosnący popyt na biura
Zainteresowanie wynajmem powierzchni biurowych w Warszawie nie słabnie. Między lipcem a końcem września tego roku zawarte zostały umowy na najmu na ok. 95 tys. mkw. Firmy poszukujące biur były w pierwszych trzech kwartałach tego roku najbardziej zainteresowane powierzchniami w centrum stolicy i w południowej części miasta (wg danych DTZ 77 proc. transakcji). Obecnie niewynajętych biur jest w Warszawie niewiele, bo 6,7 proc.
Popyt na biura nadal jest duży. Jak podaje firma doradcza Cushman & Wakefield, największym powodzeniem najemców cieszą się biznes parki położone poza centrum Warszawy, szczególnie te na Mokotowie i w rejonie Al. Jerozolimskich. Analitycy tej firmy oceniają, że głównym tego powodem są niższe koszty wynajmu niż w centrum miasta. Nie mniej, właściciele najdroższych i najbardziej prestiżowych biur usytuowanych w centralnych rejonach Warszawy też nie mają powodów do narzekań. W takich budynkach jak Rondo 1, czy Metropolitan nie ma wolnych powierzchni.
Najwięcej do wzięcia w najnowszych biurowcach
Jak obliczyła firma Jones Lang LaSalle w pierwszej połowie 2011 r. średnia wielkość umowy najmu biura w centrum Warszawy wyniosła 983 mkw., a poza centrum 1,1 tys. mkw. Analitycy Cushman & Wakefield zwracają zaś uwagę, że najwięcej wolnych powierzchni znajduje się w budynkach oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku. Komercjalizacja nie została tam jeszcze zakończona, ale w najbliższym czasie powierzchnie te zostaną całkowicie wchłonięte przez rynek.
Firmy interesują się jednak przede wszystkim ofertami w biurowcach na zaawansowanym etapie budowy, w których stawki czynszowe są niewygórowane. W Inwestycji Kijowska, której głównym wykonawcą jest PBM Południe S.A. nowe powierzchnie biurowe zostaną oddane do użytkowania jeszcze w tym roku. W kompleksie oferujemy biura w zrewitalizowanej kamiennicy z 1873 roku i ultra nowoczesnym budynku biurowym, który tworzy z zabytkiem spójną całość. Chętnych do wynajmu nie brakuje bo biura oferujemy już od 58 zł/mkw., a minimalny dostępna powierzchnia to 200 mkw. deklaruje Andrzej Ołdakowski z PBM Południe Development. Projekt odznacza się oryginalną koncepcją architektoniczną i przyciąga firmy, które poszukują nietuzinkowych biur.
Ile kosztuje warszawskie biuro?
W budynkach biurowych o najwyższym standardzie w centralnych rejonach Warszawy ceny ofertowe wynoszą obecnie 19 26,5 euro za mkw./m-c. W ścisłym Śródmieściu osiągają poziom 24 26,5 euro za mkw./m-c. Poza centrum miesięczne stawki za najciekawsze powierzchnie wynoszą 15 15,5 euro za mkw.
Znalezienie niewielkiego biura w dobrym standardzie w centrum miasta w cenie poniżej 60 65 zł/mkw. jest praktycznie niemożliwe. Nieliczne tego typu oferty, które czasem się pojawiają obarczone są poważnymi mankamentami. Lokale położone są na wysokich piętrach w biurowcach bez wind, albo w budynkach nadającym się do kapitalnego remontu, bądź są to mieszkania zaadoptowane na biura.
Więcej na www.pbmdevelopment.pl.
Materiały biurowe Kraków - net-biuro.pl
Artykuł pochodzi z serwisu www.publikuj.org
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz